Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Soudy...nej.

5. června 2007 v 11:25 | Miloslav Jedlička |  Kriminalistika
Největší počet obžalovaných
Zřejmě největší soudní proces v poválečných dějinách ČR byl zahájen u krajského trestního soudu v Plzni dne 4. ledna 1988. V jednom procesu figurovalo celkem 127 obžalovaných. Kladlo se jim za vinu, že v období tří let rozkrádali pivo a prováděli machinace s pivními a mléčenými přepravkami, čímž poškodili jedenáct podniků o 2,000.000,- Kč. Vyšetřovací spis obsahoval 8.000 stran. K výslechu před soudem bylo předvoláno téměř 400 svědků.
Nejmenší trest za vraždu
K pouhým 275 dnům vězení s dozorem byl odsouzen 32letý Josef David z Kroměřížska za vraždu 68leté důchodkyně. V prosinci roku 1994 ji u hřbitova ve Zdounkách zasadil celkem 20 bodných ran a 10 krát ji uhodil cihlou do hlavy. Poté ji svlékl a osahával. Soud odůvodnil nízký trest tím, že znalci vraha označili za mentálně retardovaného. Podle znalců byl v době spáchání ve stavu "sexuální nouze" a zavražděná mu údajně připomínala ženu z pornografické videokazety, kterou si doma přehrával. Pro útok, při které bodl ženu i do krku, si měl vzít inspiraci z akčního filmu..
Nejdelší pobyt ve věznici
Obecně lze říci, že nejdelší pobyt ve věznici mají zajištěny osoby odsouzené na doživotí. Je však sporné, jakou skutečnou délku svého života za mřížemi stráví, neboť kromě smrti připadá v úvahu ještě amnestie, milost prezidenta republiky, obnova řízení, případně propuštění z důvodu nevyléčitelné nemoci.Zcela jistě však patří mezi rekordmany v této kategorii muž z Řícmanic v okrese Brno-venkov, ač nikdy k doživotnímu vězení odsouzen nebyl. V roce 1990 - ve svých 47 letech - měl za sebou 10 trestů a ve věznicích všech stupňů si pobyl bez několika týdnů celkem 22 let. Na základě rozsáhlé amnestie v lednu 1990 byl z vězení propuštěn. Ihned po propuštění provedl několik vloupání do obchodů. Jedenáctý den na svobodě pak zastřelil vojáka z vojenskopolicejní hlídky, která ho pronásledovala po vloupání do řeznictví. Za tento skutek byl odsouzen k dalším 23 letům vězení. Z vězení byl měl vyjít v 75 letech, přičemž by bez několika týdnů ve vězeních strávil celkem 45 let. Už dnes má má poctivě "odsezeno" 30 let. Šanci předstihnout tohoto "běžce na dlouhé tratě" má Radek Hanykovič (29) odsouzený 21.7.1995 v Thajsku na 50 let za pašování drog.
Nejvíce trestů
Jan Jestřáb (67) z Dubňan u Hodonína spáchal 17.3.1930 zločin krádeže tím, že z bytu lékaře v Holíči odcizil peněženku s částkou 210,-Kč, za což mu soud vyměřil trest v délce 2 měsíců vězení. Byl to jeho 158 soudní trest. Byl znám svou uctivostí. Před vyhlašováním rozsudků se sepjatými rukami prosil soud o mírný trest. Po vyhlášení rozsudku se pak vždy hluboce uklonil a děkoval...
Nejdelší občansko-právní soudní spor
Od roku 1976 vede spor proti svým příbuzným Danuše Pelikánová z Brna na vydání koberce, šperků, keramiky a dalších zhruba 140 předmětů. Její případ v roce 1981 Městský soud rozdělil do sedmi samostatných celků a několika desítkami rozsudků právoplatně rozhodl zatím o zhruba 40 předmětech. V tomto rekordě padl i další rekord. Na doručení jednoho z rozsudků čekala žalobkyně plných 39 měsíců. Za soudní poplatky zatím zaplatila kolem 200.000,- Kč. O zbývající stovce předmětů - tedy podstatné části - se však bude teprve jednat...
Nejdelší útěk z věznice
Ze sedmi dnů na plných 5 let, 9 měsíců a 10 dnů si prodloužil "dovolenou" na svobodě 41letý vězeň z věznice Horní Slavkov. Trest mu byl na týden přerušen v prosinci 1990. Teprve až v září 1996 se do vězení vrátil a to díky německé policii, která ho zadržela a předala do ČR.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JUDr. Miloslav Jedlička JUDr. Miloslav Jedlička | E-mail | Web | 29. září 2007 v 22:42 | Reagovat

Dobrý den,

jmenuji se Miloslav Jedlička, jsem doktorem práv (JUDr.) a autorem internetového Muzea zločinu. Mezi jinými mám na svých stránkách i stránku s názvem rekordy a kuriozity českého zločinu. Teď si ovšem nejsem jistý, zda-li jsem text uvedený pod Vaším názvem "Soudy... Nej" opsal od Vás nebo Vy ode mne. Když už nectíte autorská práva, stačilo by aspoň trochu slušnosti. Proto okamžitě žádám, aby tyto stránky byly doplněny o zdroj, ze kterého bylo čerpáno.

S úctou

JUDr. Miloslav Jedlička

miloslav.jedlicka@post.cz

2 Tomáš Vodička Tomáš Vodička | E-mail | 15. října 2007 v 14:53 | Reagovat

Tak chyba Radek Hanykovič už ho asi nepřeedstihne

3 Pavel Eisner Pavel Eisner | E-mail | 17. listopadu 2007 v 2:15 | Reagovat

Mate to dobry ale nemate tam vse,jinak pan JUDr Jedlicka ma asi pravdu.

4 Josef Kopka Josef Kopka | E-mail | 4. února 2011 v 20:01 | Reagovat

Doufám, že ve Vašem arcivu jsou i policejní zločinci. Je jich dost!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama