Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Edgar Degas

5. června 2007 v 13:47 |  Art
* 1834 - † 1917, Francie
Edgar Hilaire Germain de Gas se narodil 19. července 1834 v Paříži v rodině zámožného bankéře. Již od malička rád chodil do Louvru, kde obdivoval díla starých mistrů. Jeho otec chtěl, aby mladý Degas studoval právo, avšak brzy rozeznal talent svého syna pro umění a ve všem jeho snažení ho podporoval. Věnoval mu soukromé studio v rodinném bytě na Rue Mondovi, povolil mu studovat kreslení s Ingresovým žákem Louisem Lamothem a nechal ho zkoumat dlouhé hodiny malířské styly Durera, Goyi a Rembrandta v Louvru. V roce 1853 Degas věnoval veškeré své úsilí a pozornost uměni.
V roce 1855 se Degas poprvé setkal s Ingresem a začal navštěvovat Encole des Beaux Arts v Paříži, kde se seznámil s Tournym, Leonem Bonnatem, Richardem a Henrim Fantin-Latourem. Pedantská atmosféra školy ho však odradila od dalšího studia a tak Degas školu po roce opustil. Záhy poté odejel do Itálie na rok studovat renesanční umění.
V roce 1862 se v Louvru seznámil při kopírování slavného Velazquézova obrazu 'Infanta Margarita' s Manetem. V přibližně stejném období se také začal scházet se skupinou výtvarníků v Café Guerbois a Café de la Nouvelle-Athenes, kde probíhaly četné spory mezi zastánci a odpůrci tradičného umění. Mezi svými přáteli byl Degas hluboce respektován pro své přímé a nekompromisní názory a hledání dokonalých forem a barev. Po Manetově smrti se tato skupinka výtvarníků scházela v Café de la Rouchefoucalt.
Rok 1874 značí oficiální vznik impresionismu. Degas se aktivně zapojil do příprav na první výstavu 'Societe anonyme des artistes peintres, sculpteurs, graveurs etc.' Nový styl byl naprostým opakem tradičního pojetí světa, plátna byla jakoby stvořena výhradně pro potěšení oka. Degas se však považoval za jedinečnou postavu v tomto hnutí - hledal nové kombinace v metodách kreslení a malby. Sám prohlásil, že je daleko lepší kreslit předměty podle paměti než podle reálného a hmatatelného vzoru. Pyšný aristokratický styl Degase se stal nezaměnitelným pro vývoj impresionismu. Hlavní myšlenkou Degase bylo hledáni dokonalé fáze obrazu v barevnosti a rozměrech ve vztahu k liniím a dynamické možnosti formy skrze intuici. Degasovo nové pojetí pro objekt bylo vždy unikátním spojením tradice a nového porozumění formy a hmoty.
Degas se zajímal o svět dostihů, divadla, hudebníků, herců a tanečnic, což bylo před vznikem impresionismu zcela nevídané. Při dostizích se Degas snažil zachytit dynamické pohyby a nádherné linie závodních koní. Studoval každý sval a každý záchvěv hřívy v souladu barev a nálad. Baletky a tanečnice chodil Degas studovat do tanečního foyeru baletní školy v Rue Le Peletier. Dlouhé hodiny pozoroval a studoval každou pózu, nečekané rytmy střídání světla a stínu. Téma tanečnic bylo představeno ve fantaskním kontrastu s pohledy diváků, jako pomyslný útěk z přísného světa reality. Tmavý stín v kontrastu se světlem z pódia vytvářel brilantní odhalení intimních nálad mladých baletek zářících v jejich kostýmech. Degas maloval tanečnice a akty jako předměty ve svém hledání dokonalé tělesné formy a odvážného rytmu. Dokázal vytvořit nikdy předtím neznámý vztah mezi malířem a modelem - opravdovost a životnost těla a prostředí, seznámení se s tajemnou magickou životností.
V roce 1885 začíná Degas ztrácet zrak a tyto obavy ho donucují zamítnout detaily olejomalby pro pastely. V tomto období Degas vytváří svou známou sérii ženských aktů. Po dlouhé měsíce byl jeho ateliér naplněn křesly a železnými vanami, aby tak dosáhl co největší přirozenosti při pozorování modelu. Snažil se zachytit každé gesto, každý pocit a záchvěv těla. Pečlivě vnímal nahé ženské tělo a tajemnou harmonii pohybu.
Jeho zrak se však stále zhoršoval a tak Degas musel zanechat malířství, avšak ani to ho nezastavilo od tvůrčí činnosti. Osamocen a mimo veškeré dění, Degas se věnuje s nevídaným nadšením sochařství. Jeho ateliér byl přeplněn dynamickými sochami tanečnic a koni. Ze všech svých soch však vystavil za svého života jen jedinou sochu - sochu Čtrnáctileté tanečnice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama