Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Claude Monet

5. června 2007 v 13:23 |  Art
Claude Monet byl pravým zakládajícím otcem hnutí impresionismu. Začal jako žák ve studiu malíře Boudina, brzy však věnoval svou plnou pozornost krajinářství. Ze všech členů impresionismu byl v době založení hnutí v uměleckém světě nejznámější, dokonce natolik, že mohl prodávat svá plátna za 12.000 franků.
Monetovy obrazy jsou plné zářivých barev a odrazů, jakoby naplněné světlem. Tohoto efektu Monet dosáhl tím, že svá plátna pokrýval bezpočtem jednotlivých tahů štětce, které teprve po spojení při odstoupení divákovi vytváří bohatý opar modré, červené a zelené (technika zvaná kommata). Všechny jeho barvy se čistě blyští z obrazu a vytvářejí dojem neklidu a životnosti krajiny.
Monet vybudoval u svého domu v Giverny zahradu s jezírkem a brzy si začal uvědomovat možnosti malování své zahrady v různém osvětlení, odstínech a ročních obdobích. Jeho zahrada se stala pro Moneta předmětem, který maloval znovu a znovu až do své smrti ve variacích světel a odlesku slunce na povrchu jezírka pokrytého lekníny.
Experimentace s barvou a světlem tak postavila Moneta nejen do vůdčí pozice impresionismu, ale také pomohla k dosažení počátečního bodu v abstraktním umění.
Také ostatní malíři skupiny malovali tytéž objekty několikrát, aby zachytili, jak se tyto objekty proměňují v různé vzduchové náladě, při změně osvětlení, teploty atd.
Jedním z nejznámějších Monetových obrazů, který také dal název celému hnutí, je Imprese - vycházející slunce (Impression, soleil levant) (obr.2). Zde je zachycen pohled na vody přístavu v ranním slunci, které vystupující ještě červené nízko nad obzorem se odráží na vlnách mezi loďkami zahalenými v ranním oparu. V dálce jsou vidět matné přístavní konstrukce. Laděno do modrošedé barvy. Kontrast mezi mořem, sluncem a jeho odrazem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama