Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Vznik mangy

13. května 2006 v 20:03 |  Anime
Slovo Manga vymyslel muž jménem Kacušika Hokusai, který byl proslulý grafik a ilustrátor.
Jednoduše spojil dva čínské znaky - první s významem "proti své vůli" nebo "nedbalý" a druhý s významem "obraz" to vše proto, aby pojmenoval své vtipné laděné obrázky. Již tisíc let předtím než Kacušika Hokusai vymyslel tento termín, bylo možné v Japonsku nalézt malby ve způsobu nám velmi známého komiksu. Hledat zde ale přmou spojitost nebo to snad dokonce považovat za Mangu ale nejde. Jasnější to bude, když se omezíme na definici Mangu jako umění navazujících obrazů.
Prvním případem, odpovídajícímu takto definovanému komiksu, jsou obrázkové svitky ze středověkého Japonska, ve kterých obrázky a texty byly spojeny tak, aby popisovali příběhy nebo skutečné události japonské historie. Tyto obrazové svitky byla umělecká díla vytvořené pouze pro nejvyšší vrstvy.
Když ke konci osmnáctého století došlo k ekonomickému i kulturnímu rozmachu střední vrstvy vzniknuvší z kupců a měšťanů, tak se poprvé objevilo médium podobné manze i pro neurozené vrstvy. Tištěné v knižní formě, při použití technologie dřevěných špalků, kibjóuši byly knihy příběhů pro dospělé, ve kterých byly vyprávění a rozhovory umístěné uvnitř a kolem ilustrací, často tak, že byl vědomě zastřen rozdíl mezi textem a obrazem.

Stejně jako současná manga se zabývaly různorodými tématy - např. humorem, drama, fantasy, a dokonce i pornografií. Koncem devatenáctého století, kdy Japonsko obrovsky importovalo západní kulturu a technologie, kibjóuši byly nahrazeneny křížencem původní a západní komiksové formy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RAFFEK RAFFEK | E-mail | 22. července 2006 v 9:58 | Reagovat

HEZKA HOLKA!!!!JAKO OBRAZEK!!!!JE TO DOBRY!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama