Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Duben 2006

Amour

26. dubna 2006 v 19:29 Tags
Láska je ale nespravedlivý pocit - jiným dává štěstí a naději, jiným všechno bere. Co je tedy láska??? Láska je svině převlečená za milenku, přesto záleží jen na nás a tom druhém, v jakém rouše se zjeví teď.

sladkých 17

23. dubna 2006 v 12:29 Me&myself
Happy Birthday to me, happy birthday to me, happy birthday dear Silvie, happy bithday to me!!!:-))

Barva

22. dubna 2006 v 16:10
Tak jo,tak jo.Přiznávam, asi nejsem normální, už sem si zas obarvila vlasy. Po modrym melíru přišel červenej přeliv, ale je to jenom přeliv, takže se to za chvilku stejně zase vymeje:-) Nevim no, prostě mam ráda colorful život:-))Už bych měa přemejšlet, co si dam příště, už jenom 20 minut a du to smejt, to sem na to teda zvědavá:-D

Inuyasha

18. dubna 2006 v 17:36 Anime
Inuyasha je jeden japonskej seriál, na ketrym momentaálně ulítávám...:-)Takže o co go: Byla jedna holka, která se jmenovala Kagome. Žila v Japonsku a její dědeček jí vyprávěl historky o tom, jak jejich rodina po generace vlastní jejich dům, kde je i posvátná studna, brána do v podstatě jiného světa. Kagome těmhle báchorkám nikdy nevěřila a nedávala jim žádnou důležitost, ovšem do té doby než do studny spadla a ocitla se v úplně jiné době. Dostane se do feudálního Japonska o mnoho století nazpět. Tato doba je však plná válek, nadpřirozených bytostí soupeřících o moc, kouzel, ale i dobrosrdečných lidí.Začne jí honit démon, protože chce získat mocného artefaktu Shikon no Tama na nějž si dělají zálusk mnozí démoni ale i lidé.Kagome vůbec netuší o co de, a utíká. Pak v lese narazí na Inuyashu, polovičního démona, který je ale uvězněn na stromě zakletým šípem., tím ho zaklela jeho láska Kykio. Bylo to před 50 lety, Naraku(to je hlavní mega záporák) chtěl získat právě ten drahokam Shikon no Tama a vezme na sebe podobu Inuyashu, takhle zlikviduje skoro celou vesnici a smrtelně zraní Kykio, ta vystřelí onen šíp, ale po skutečném Inuyashovi, protože si myslí, že ho zradil. No a ten si myslí, že ho zradila Kykio a zabila ho. No a nyní se zjistí, že Kagome je reinkarnací Kykio a v sobě nosí ten drahokam, který měla Kykio chránit.Takže vyprostí Inuyashu, ten rychle zabije toho démona, ale vrhne se na Kagome, protože si myslí, že je to Kykio a chce jí vzít drahokam, aby se stal úplným démonem. Všechno ale dobře dopadne a Kagome ho rozbije,rozletí se po celém světě a tak začne honička všech démonů o ty kousky.Pak se spřátelí a společně se vydávají ty kousky hledat a zničit Naraka. Později se k nim přidávají další postavy, který jim pomáhaj. Tak to je asi tak celý, takže doufa, že ste to aspoň trochu pobrali, a když ne, tak holt ne. Hlavně, že já tomu rozumim :-D ale můžete se kouknout na obrázky,co mam v galerii:-)

Čas

18. dubna 2006 v 16:59 C.W.
Existuje vůbec čas? Čas se dá rozdělit na minulost, přítomnost a budoucnost. Ale co to je přítomnost? Vždyť přítomnost je jenom ten jeden okamžik, který je právě teď, ale než na něj pomyslíte je už pryč a z přítomnosti se stává budoucnost a z budoucnosti přítomnost. Takže přítomnost v podstatě neexistuje, ale jak potom bez přítomnosti může existovat budoucnost a minulost? A jak bez minulosti, přítomnosti a budoucnosti může existovat čas? Existuje vůbec čas?

Nesnáším nošení zimní bundy v dubnu

18. dubna 2006 v 16:46
nesnášim nošení zimní bundy v dubnu, cesta narvanou tramvají, smradlavej dědek, jéé ahoj, spousta malejch dětí, nuda, škola suxs, 3. hodina, wow slunce, no ty bláho, 40 minut, lavičky, MUVU došly baterky, chjo, jednačtyřicítka, je tu nějak tmavo a zatuchlo, taky sem si mohla za 15 let zvyknout, doma, debilní německý seriály, asi bych se měla učit, ale k čemu je němčina-se maj všichni učit anglicky, Clark je celkem sexy, hlad, chjo, chudák pejsek, asi se obarvim, je tu nějak plno, nic neni on TV, asi bych se vážně měla učit, jéé Inuyasha-hm zase ta stejná episoda, icq, ahh zas ta uřvaná sousedka, taky by na chvíli mohla držet hubu...

Hotovo

15. dubna 2006 v 19:47 | já
Už je to uděláno, už je to hotovo. Konečně sem dopsala tu blbou pohádku. Nojo, že mi to teda trvalo, ale když už sem začla, tak sem to taky musela dokončit.:-)Takže doufam, že se vám bude líbit teda pokud jí dočtete celou.:-))Je to taková moje malá trilogie mno...:-)) A jinak bych vám všem chtěla popřát Veselé Velikonoce:-)

Fairy Tale Ep. III

15. dubna 2006 v 17:30 | Silvinka |  Storyteller
Daniel appeared in a large room. It had a high ceiling with candlesticks which were lighting up whole space. Suddenly the room started changing, it became black, wind was blowing around him, the ceiling was coming up and down. It was madness and this was the first time that Daniel was sorry that he has ever dreamt about that girl. A fear rushed trough him, he was paralysed and couldn´t move. Same quickly as the whole thing started it has stopped. He opened his eyes and the room has been the same as while ago. He caught a glimpse of a movement in the corner, he turned around and decided to go that way. He opened the door and there was another large room infront of him, it was alike the one he was standing in. He went in and the door shut behind him. He opened them and found out that he wasn´t looking into the same room that he has left a moment ago. Daniel realized that he was captured in some kind of a maze and it won´t be easy to find a way out. Then he heard a soft whisper telling him which way to go and he followed.
Daniel entered another room and then he saw. She was standing there, looking more real than ever and more beautiful. He stood there unable to move, they both were just standing and looking at each other. It was like they were transfering their feelings and thoughts with their eyes. It was the perfect connection and a second lasted for eternity. Daniel came closer to her, he still couldn´t believe it that she´s real, that he wasn´t just dreaming, that he has really found her. He lie his hand on her face and softly touched her. " How...how did you find me? Where are we? I don´t understand..." "Daniel...You found me, I knew You are the only one who can save me." "How do you know my name? Save you from what?" "I simply do, it´s a long story, by the way I´m Mia. We have to find a way out, this is the only place we´re same. I learned to control some of his powers, but he will find us eventually." "But who?" "The wizard. He is so evil, he even killed my father in order to get me here and he´s holding me here ever since." "How long are you here Mia? I´ve seen a statue of a girl in the village and people told me it´s more than a hundert years old." "A hundert years...it´s such a long time. Years here pass like days..." Mia broke into crying. Daniel huged her and they looked into their eyes. He didn´t have to say anything and she knew that everything is going to be alright and will be as it should be.They didn´t know each other and this was the first time they´ve seen each other but they knew they were meant to be together and that it was the destiny which led them together. Mia and Daniel didn´t have to spend years together to feel huge and never-dying love for one another. It was bigger than them and they couldn´t control it. Daniel wiped off tears on her face and she trembled under his touch. And then they kissed. It was the gentliest and most caring kiss, the whole world stopped.
Daniel took her hand, they were about to find a way out when something unexpected happened. "Oh no, he found us" Mia screamed and nestled against Daniel. "What did You think my dear? That I will close my eyes and let you leave with your friend here? No, that is not going to happen. You are mine." And the wizard raised his hand and the strong flash of light blinded and seperated them both. Daniel tried to stand but he was too weak, he saw Mia laying in the other corner of the room, she seemed unconcious. His face was hurting and he felt a bit dizzy. He heard the wizard talking something towards Mia. He had to stop him,he was looking at him with so much anger, couldn´t let him hurt her. He forced himself to stand up and headed towards the wizard. The wizard noticed his attention and turned to him. He started crazy smiling: "What are you trying to do? I don´t think that jumping on my back would be enough. Just sit down and I will be with You in a moment, you are second on the list. The wizard stopped paying to Daniel any attention and Daniel used it. He jumped on him trying to hit him but wizard was too fast. He used his magic on him and Daniel felt such a strong pain going trough his body.He stood up again but he was still hitting him with flashes of lights and the pain was getting stronger and stronger that he couldn´t make a move without experiencing horrible pain. "Isn´t this funny? Oh, don´t worry boy I´m getting tired of this I will quickly end your agony and your life." Wizard was prepairing for a last lethal strike and then he hit.
But what he hit wasn´t Daniel, it was Mia. She took her remnants of her strenght and jumped into the flash, she loved Daniel too much to let him die. But the flash reflected back to the wizard, it was too quick and he couldn´t do anything. He poped his eyes and a moment later the room felt very bright light and then the wizard was forever gone. The castle started collapsing the walls were crushing in and a while later castel was also gone. Daniel and Mia appeared on the ground, the forest were black and dark no more, they were laying on a green plain and above them was a blue sky. Daniel was deeply breathing he still felt a bit of a pain, he turned to Mia to see that she is alright. But she wasn´t, the magic was too powerful and it leaked inside her. She wa dying. He took her hand and didn´t know what to do, he was desperate. After all that they´ve came through she can´t die. "It is alright Daniel, our love is bigger than magic, it is even bigger than life. You don´t have to be sad, everything is exactly as it was meant to be." She softly smiled at him put her hand on his face. He had tears in his eyes, he knew she is right and said: "I love You Mia, I love you here and I will love you everywhere we will go,no matter if it will be in this life or another. I love you." " I love You Daniel." Daniel layed down next her and he was holding her tight. And then they kissed for the last time in their lifes. Their love was bigger than a life and it was bigger than death.

Fairy Tale Ep. II

2. dubna 2006 v 19:04 | Silvinka |  Storyteller
His name was Daniel. Daniel was a really handsome young man who looked a bitarrogant and cocky but it was only a color. He left his family and traveled the world. He thought of his life as boring and wanted to experience some great adventure. He had no idea what is really waiting for him. Daniel was tired after his long journey. He didn´t know neither where he is going nor how long is it gonna take. As he was entering the village his eye has caught a statue of a young girl. He wondered why was it placed here. He came into a pub and asked locals about the statue. Noone wanted to speak much about it, it seemed like they were affraid. But one old man told him that the statue is older than a hundert years and that only a few remember why is it standing there. Most of them are affraid to speak of it, because of the prophecy, they´re still worried what might happen. Daniel didn´t believe in any kind of prophecy and after a while stopped bothering with it again and went straight to bed. He had a dream that night. He has never felt that way before, it was so weird but it felt so real in the same time. He dreamed about a young girl, she was so beautiful and he couldn´t get rid of a feeling that he has seen her before...somewhere. She was in a forest, running, she looked terrified and then she stopped and looked straight at Daniel. Her big eyes were absorbing his, it felt like whole world has stopped, like this moment was meant to last forever. And then the world shook and she disappeared. Daniel suddenly turned up in a place that looked like some kind of castle. It was so large, it seemed like the walls have no end. Windows were huge but he couldn´t see through, it was like some magic. The hall was really amazing, it was beautiful, colorful, exotic and breathtaking. He turned around and there she was again. She stood there in a mighty dress and she looked as if she wasn´t real. She gave him a long look and then said :"Help me..." Then he woke up. He was thinking about her whole day and couldn´t get her image off his mind.
He thought it´s time to move on and left the village. Daniel was on the road through the forest when he heard something. He turned around but there was nothing so he wanted to go on and when he turned again there was a figure. It was her. The girl from his dream, she was standing infront of him, for a while he thought he was dreaming again but this felt real. He wanted to ask her something but she said:"No, we don´t have time. Please you have to help, noone else will help me. Oh no, he´s coming..." She looked terrified and then she disappeared. And Daniel woke up. He was deeply breathing and had a sweat all over his body. He was confused and didn´t know what to think. Was he only dreaming? Was it a hallucination or has he got mad? He decided not to think about it anymore and continued his journey. He had a strange feeling, like if somebody was watching him. He heared a weak whisper like if somebody was pushing him and telling him which way to go. He couldn´t resist it, he even couldn´t stop going and the unknown grab was getting stronger and suddenly it stopped. Daniel had no idea where he was, he was lost in the forest. He made a step forward and infront of him there was a siluet. It was getting larger as he was coming closer. There was a fog everywhere and he could barely see and then he finally got a full view on it.
It was a castle, it was huge and floating in the air. The castle was dark and depressing, it was that kind that gives a man creeps. There was no entrance and no visible way to get in. He was looking around and trying to find a way, he knew this could be dangerous but he was too curious to go back and he lusted for an adventure too much. He discovered a small rock and he climed up on it. He tried to reach the castle but it was still too high. Daniel almost fell down when he heared that voice. It was a mumble, Daniel tried to locate the source but he couldn´t see anyone. Then he noticed a rock , he came closer and tried to listen. He took a closer look and then it hit him. The rock had a figure of a human , he even had eyes. The human rock seemed as if he was trying to tell him something but he didn´t understand a word. Daniel asked him if he knows a way up to the castle. He would swear the man´s eyes were filled with fear. He heavily raised his arms and pulled. The castle started going down and big black door appeared infront of Daniel. Daniel with bit of hesitation entered.
To be continued...