Svět může být i jiný. Jak důležité je nebát se roztáhnout křídla.

Březen 2006

Fairy tale

28. března 2006 v 21:08 | Silvinka |  Storyteller
I tell you a story. Story about a girl named Mia. Mia was a lovely and pretty girl and everybody loved her. Her favorite activity was sitting and watching butterflies in the garden. Garden was pretty large and everywhere were astonishing green trees whose leaves didn´t fall even in winter. Winter was cruel and cold but the trees were holding still. Still there was something coming and nobody knew what. What they did know was an old prophecy which says that when leaves fall, someone else falls.
And so time passed and our little girl grew up. She was so beautiful that every girlin the village was jealous of her.. Every single man wanted to be with her but she only loved her father. He was the kindest person and everyone liked him. After his wife´s death he decided to stay alone only with his daughter. He loved his wife even 18 years after her death and he knew he will love her till the day he dies. But their hapiness weren´t meant to last any longer.
Mia´s father became ill, he was getting thinner and he was pale as a ghost. Nobody had an idea what´s the matter with him or how could they help him. Everyone was desperate, especially Mia. Later, he woke up in the middle of a night and without any word left the village, he headed to the forest and nobody has seen him ever since. Mia was wrechted, she didn´t know what happened and what was she supposed to do then. However she didn´t lose the glow in her face that made her so beautiful which she got from her good fairy. Well, it´s only a rumor but people believed it... Day by day she was getting more and more desperate and then she decided. She left the house and promised herself to never return without her father.
At the moment she entered the ferocious forest the trees shook and all their leaves fell down. Now the house was empty and the garden looked like a graveyard. Whole village was shocked and frightened, they all knew the prophecy and were expeting something terrible to happen. It seemed lie the life here has stopped but so far there was no disaster coming and life slowly got to normal. Trees remained naked and their leaves were forever gone...
To be continued...

Nečůrejte do moře...

16. března 2006 v 12:31 C.W.
Vrátila jsem se od doktora a už sem oficiálně konečně zdravá, ale ještě pořád sem v "inkubační době" takže ještě nikam nemůžu, abych pak zas nebyla nemocná mno... teď už jenom doufam, že bude aspoň teplo a hezký počasí...nejenom proto, abych třebá zase nebyla nemocná, ale taky má pak člověk lepší náladu, když venku řvou ptáci a kytky všude smrdí:-D...ne jako v úterý...:-(No ale to je fuk. Jo,nedávno sem viděla jeden dokument o žralocích na National Geographic, tak bych vám jenom chtěla jednu malou radu, až pojedete k moři, tak do něj radši nečůrejte. Nebuďte líný a děte na zádoch, protože žraloci maj prej vysoce vyvinutej čich a napadaj surfaře kůli tomu, že čůraj do vody, jim to totiž děsně voní:-)...teda jako těm žralokům to voní:-D...No,ale ve středozemním moři moc žraloků neni, sice je ale málo, takže pokud nepojedete do Afriky, tak byste měli bejt celkem v pohodě...:-)

Kamkoli

14. března 2006 v 17:08 Me&myself
Co bych teď opravdu chtěla je utéct někam strašně moc daleko.Je mi zle,sem nemocná,naštvaná a smutná. Prostě to tu nemá cenu,mam pocit, že sem nepatřim a nikomu na mně nezáleží.Jo,možná sem trochu přecitlivělá,ale všímam si pro někoho možná bezvýznamnejch maličkostí, ale i ty člověka mrzí, neříkam, že zraňujou,ale jenom si tim připomínam to,jak věci doopravdy jsou. Asi to nedává smysl,ale to je jedno.Chci pryč...mam pocit, že na mě každej kašle.Nikdo neni dokonalej,samozřejmě včetně mě.Každej máme svý chyby,vim, že sem někdy protivná a náladová, ale prostě mě nebaví řešit kraviny a...Ale vlastně k čemu člověk potřebuje přátele,stejně se nakonec může spolehnout jenom sám na sebe nebo odjede a už je třeba nikdy neuvidí.Sejde z očí, sejde z mysli...A tak já taky jednou odjedu a budu dělat to, co budu chtít a půjdu si za svym, a začnu znova.

Dream

8. března 2006 v 13:26 C.W.
Never give up the dreams you have
Never stop living for yourself
Always believe in what you are...